PAMAITINTI PATĮ MAŽIAUSIĄ – KILNIAUSIA MISIJA

padedu-augti-bendra-foto-sergej-orlov-2

Pagimdžiusios neišnešiotą kūdikį motinos patiria stresą, todėl neretai neturi pieno. Joms ir mažyliams padėti kuriamas pirmasis Lietuvoje motinos pieno bankas.

Įrangos kaina – 20 tūkst. eurų

Prieš kelerius metus į asociaciją “Padedu augti” susibūrusios anksčiau laiko pagimdžiusios moterys teikia psichologinę ir socialinę pagalbą šeimoms, auginančioms neišnešiotukus, bei vykdo įvairius paramos projektus.

Dabar ryžosi dar vienai kilniai misijai – įkurti pirmąjį Lietuvoje motinos pieno banką. Kartu su Kauno klinikomis asociacija vykdo projektą “Sveika pradžia – mamos pieno laše”. Jo tikslas – surinkti lėšų šiai idėjai įgyvendinti. Geradarių aukos bus skirtos įsigyti medicinos įrangą, kuri užtikrins motinos pieno banko veiklą. Tokiai įrangai nupirkti reikia 20 tūkst. eurų.

“Tikimės, kad žmonės prisidės prie gyvybiškai svarbaus projekto įgyvendinimo. Motinos pieno banko įkūrimas svarbus ne tik anksčiau laiko gimusių kūdikių šeimoms, bet ir toms, kurių naujagimiai sunkiai serga”, – sako asociacijos “Padedu augti” vadovė Inga Budrienė, auginanti 26-ą nėštumo savaitę gimusius dvynius.

Šaldytas – nesaugu

Projekto “Sveika pradžia – mamos pieno laše” viešosios komunikacijos atstovės Julijos Kulik-Dulskienės teigimu, idėja kurti motinos pieno banką tarp mamų, auginančių neišnešiotukus, sklandė jau seniai.

“Anksti į pasaulį atskubėjusiam kūdikiui ypač svarbus motinos pienas. Jis lengviau virškinamas, apsaugo nuo infekcijų ir uždegimų. Tai ypač aktualu pirmosiomis neišnešiotuko gyvenimo dienomis”, – paaiškina J.Kulik-Dulskienė.

Pagimdžiusios neišnešiotą kūdikį motinos patiria stresą, todėl neretai pirmosiomis dienomis nepavyksta vaikelio pamaitinti mamos pienu, tenka duoti mišinėlius. Neretai gimdyvės susigundo internete rastais skelbimais, kuriuose siūloma įsigyti šaldyto motinos pieno.

“Tai nėra saugu. Anksčiau laiko gimusiems naujagimiams mamos pienas naudingas dėl vitaminų ir kitų svarbių medžiagų. Jis yra gyvybiškai svarbus dėl neišnešiotų kūdikių nebrandumo. Mes norime padėti rūpintis pieno patikimumu, saugumu ir kokybe bei padėti įkurti pirmąjį Lietuvoje donorinio mamos pieno banką, tad stengiamės padėti įsigyti reikalingą įrangą”, – tikina asociacijos “Padedu augti” vadovė I.Budrienė.

Panaudos perteklių

Kauno klinikų Neonatologijos klinikos gydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė sako, kad visos kūdikius iki šešių mėnesių maitinančios motinos gali tapti mamos pieno banko donorėmis.

Nustatyta, kad motinos, pagimdžiusios neišnešiotą kūdikį, pienas kaloringesnis nei išnešiotų naujagimių motinų pienas. Kauno klinikų medikai skatins tapti pieno donorėmis savo pacientes, kurios neretai pritraukia daug didesnį pieno kiekį, nei reikia jų naujagimiui. Motinos pieno banke bus saugomas patikrintas donorių pienas.

“Surinktą donorių pieną privalome ištirti dėl mikrobų užteršimo, vėliau jį pasterizuosime. Turime būti atsargūs dėl galimų infekcijų, tad atsakingai tirsime donores”, – teigia gydytoja neonatologė V.Ivanauskienė.

Motinos pieno banke esantis pienas nebus parduodamas, juo bus maitinami tik ligoninėje gydomi kūdikiai.

E.Vitulskienė pritaria ir palaiko

Projektui “Sveika pradžia – mamos pieno laše” paramą išreiškė žinomi Lietuvos žmonės. Nors solisto Merūno Vitulskio ir jo sutuoktinės Erikos šeimoje vaikai gimė laiku ir sveiki, jauna šeima pritaria kilniems motinos pieno banko siekiams.

“Kiekviena gyvybė turi teisę išgyventi ir reikia padaryti viską, kad anksčiau laiko gimę ir sunkiai sergantys naujagimiai užaugtų sveiki”, – pabrėžia  E.Vitulskienė.

Garsiai šeimai ir jų artimiesiems neteko patirti nelengvos neišnešiotukų auginimo kasdienybės.

“Kai laukiausi, šiek tiek pagalvodavau apie tai. Tačiau tokias mintis vijau šalin, tikėjau, kad viskas mums bus gerai”, – savo prisiminimais dalijasi E.Vitulskienė.

Jauna moteris tvirtina, kad reikia padaryti viską, jog gimdyvės jaustųsi gerai.

“Jeigu mama jaučiasi gerai, tuomet ir vaikeliui bus gerai”, – neabejoja dviejų vaikų mama E.Vitulskienė, remianti projekto idėjas.

J.Krivickienė labai išgyveno

Šiemet likimo siųstą išbandymą patyrė TV prodiuserio Kristupo Krivicko ir jo žmonos Jurgitos šeima. Į pasaulį atskubėjęs mažylis Augustėlis privertė sunerimti tris vaikus auginančią jauną porą.

“Sūneliui gimus per anksti, pirmąsias tris dienas negalėjau jo pamaitinti savo pienu – jo tiesiog nebuvo. Būdavo, kad dvi valandas bandau ištraukti pieno, o jo vos keli lašai. Ir tuos pačius benešant kūdikėliui lašai išdžiūdavo. Tai buvo sunkus metas, kai savo vaikeliui nori duoti viską, ką geriausia, o negali”, – nelengvas dienas prisimena J.Krivickienė.

Šiandien moteris dėkoja Kauno klinikų medikams ir žindymo specialistėms, kurie negailėjo patarimų ir padėjo nusiraminti.

“Man buvo labai labai baisu. Iš patirties žinau, kad ne visoms mamoms pavyksta susitvarkyti su išgąsčiu. Jaudinimasis dėl neišnešiotuko neleidžia atsirasti motinos pienui, o juo maitinti anksčiau laiko gimusį ar sunkiai sergantį naujagimį yra labai svarbu”, – žino J.Krivickienė.

Dabar ji pieno turi daug ir labai gaila išpilti jo perteklių, nes sūnus suvalgo ne visą. Moteris žino, kad galima šaldyti pieną, bet jo neprikaupsi iki begalybės, vis tiek tenka dalį išpilti.

“Atsiradus pieno bankui, mamų donorių pienas galėtų padėti patiems mažiausiems – kruopytėms”, – idėjai nuoširdžiai pritaria J.Krivickienė.

Padėti gali kiekvienas

Prie asociacijos “Padedu augti” ir Kauno klinikų pastangų įkurti mamos pieno banką nusprendė prisijungti socialiai atsakingos verslo įmonės.

“Džiaugiamės, kad projektui skirti specialūs gražiai dekoruoti marškinėliai naujagimiams. Tokiu būdu žmonės galės ne tik paaukoti, bet ir dėvėti išskirtinius drabužius, kurie primins apie padarytą gerą darbą”, – bendradarbiavimu su T-Shop.lt džiaugiasi J.Kulik-Dulskienė.

Padėti neišnešiotukams ir paremti projektą “Sveika pradžia – mamos pieno laše” galima ne tik perkant specialios kolekcijos marškinėlius ar pervedant norimą pinigų sumą į projekto sąskaitą, aukojant per aukok.lt sistemą, bet ir apsilankius sveiką gyvenseną propaguojančiose, profesionalių sporto prekių parduotuvėse PROSPORT.LT, kur yra aukų dėžutės.

“Norime savo lankytojų dėmesį atkreipti į sąmoningą socialinę atsakomybę. Juk jeigu taip niekada nėra nutikę nei jums, nei jūsų draugams ar giminaičiams, nereiškia, kad nėra rizikos, jog rytoj taip irgi nenutiks. Mums padėti nėra sunku, o štai patiems mažiausiems – labai nelengva. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šios iniciatyvos”, – sako Estela Giržadienė, PROSPORT.LT atstovė.

Projektą “Sveika pradžia – mamos pieno laše” inicijuoja ir administruoja asociacija “Padedu augti”. Norėdami prisidėti prie sveikos neišnešiotukų ateities, jiems padėti gali kiekvienas iš mūsų.

“Kauno diena”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *